"Ось джерело, облаштуй його, криницю зроби - і воно вдарить на повну силу.

Зроби витоку і купальню восьмигранну, щоб праворуч люди входили, а ліворуч виходили. Ми будемо прибувати сюди до купальні, як люди купатимуться."

Свята Трійця

7 грудня - пам'ять великомучениці Єкатерини

Свята великомучениця Катерина

Святу Катерину шанують і на Сході, і на Заході. У західній традиції вона вважається покровителькою навчання, в східній, православній, - захисницею під час вагітності та пологів. На Русі напередодні свята дівчата постили і молилися святій Катерині про вдале заміжжя.

Великомучениця жила в період страшних гонінь на християн за правління імператора Максиміна (305 – 313рр). В той час Олександрія, де жила дівчина, належала Римській Імперії, в якій християнство переслідувалося й було поза законом. Християн жорстоко катували і навіть приносили в жертву язичницьким богам.

Батьки її походили з царського роду (її батьком називають Конста - правителя Олександрії) і водночас були таємними християнами. Вони змогли дати дочці блискучу освіту. У сімнадцятирічному віці Катерина вільно володіла іноземними мовами, досконало знала твори всіх язичницьких письменників і філософів, відомих лікарів.

Разом з тим вона мала рідкісну красу та надзвичайний розум.

Юнаки з найіменитіших родин імперії хотіли руки прекрасної Катерини, але жоден з них не став її обранцем. Дівчина заявила, що погодиться стати дружиною лише того, хто перевершить її у всьому - в знатності, багатстві, красі і розумі.

Мати Катерини привела її до свого духовного батька, який творив молитовний подвиг в печері, неподалік міста. Вислухавши Катерину, старець сказав, що він знає Юнака, Котрий перевершує її у всьому, тому що “Його краса світліша за сонячне сяйво, Його мудрість керує всіма творіннями, Його багатство розливається по всьому світі, але це не зменшує Його, а множить, висота роду Його - незбагненна”. Образ Небесного Нареченого народив у душі святої діви гаряче бажання побачити Його. Істина, до якої линула її душа, відкрилася для неї. Старець дав їй ікону, яка зображує Богородицю з Немовлям Ісусом на руках, і навчив молитві, в якій Катерина повинна була попросити Діву Марію показати їй чудесного Юнака - Її Сина.

Повернувшись додому, Катерина вночі усамітнилась в кімнаті й почала молитися, так як навчив її старець. Під час молитви вона заснула і побачила уві сні Пресвяту Діву з Немовлям, осяяних світлом, в такому самому вигляді, в якому вони були зображені на іконі. Однак Дитя постійно відверталось від Катерини як тільки вона намагалась приблизитись й роздивитись Його обличчя. Прокинувшись, нічого не розуміючи, дівчина засмучена пішла за порадою до старця й розповіла йому все, що бачила уві сні.

Самітник наставив її вірі Христовій, заповів зберігати чистоту й цнотливість і безперестанно молитися, та звершив над нею таїнство святого Хрещення. І знову святій Катерині було видіння Богоматері з Дитям. Тепер Господь ласкаво дивився на неї і дав їй перстень на знак заручин. Коли видіння скінчилося і свята прокинулася, на її руці  був той самий перстень - дарунок Небесного Нареченого.

У той час в Олександрії було пишне язичницьке свято на якому приносилися людські жертви - на смерть у вогні прирікали сповідників Христа, які не відступили від Нього під катуваннями. Свята Катерина безбоязно пішла до головного жерця - імператора Максиміана, сповідала віру в Єдиного Правдивого Бога і мудро викрила омани язичників. Коли Максиміан зустрівся з Катериною, то був вражений її розумом і вродою. Імператор спробував спокусити святу Катерину багатством і славою. Отримавши гнівну відмову, імператор піддав святу жорстоким мукам - кати роздягли її і дві години били воловими жилами по плечах і животу. Її дівоче тіло стало суцільною раною, кров струменіла й обагряла землю. Потім великомученицю вкинули до в’язниці, де тримали без їжі та води.

Дружина імператора, дізнавшись про мудрість і чесноти Катерини, разом з воєначальником Порфирієм та загоном солдатів вночі таємно відвідала її в темниці. Поговоривши з Катериною, всі вони також увірували в Христа.

Наступного дня мученицю знову привели на судилище. Під загрозою колесування їй запропонували принести жертву богам, але Ангел розтрощив знаряддя страти. Свята Катерина твердо визнала вірність своєму Небесному Нареченому - Христу і з молитвою до Нього сама поклала голову на плаху під меч ката.

Великі страждання святої Катерини навернули багатьох язичників. Вони перед усіма визнали свою віру в Христа, за що і були страчені. Максиміан не пожалів навіть свою дружину Августу, а також сотника Порфирія Стратилата і ще 200 воїнів.

Мощі святої Катерини були перенесені Ангелами на Синайську гору. В VI столітті за одкровенням були знайдені чесна голова і ліва рука святої мучениці і з почестями перенесені в новостворений храм Синайського монастиря, побудованого святим імператором Юстиніаном.

В даний час, мощі великомучениці зберігаються в невеликій мармуровій раці у вівтарі головного храму монастиря святої Катерини (так став називатися Синайський монастир після перенесення туди святих останків), на правій стороні престолу. Ще одна частина мощей (палець) знаходиться в мощевику ікони великомучениці Катерини в лівому нефі храму і завжди відкрита віруючим для поклоніння.

День пам'яті святої великомучениці Катерини - 7 грудня (24 листопада за старим стилем).

Життя Святої Великомучениці Катерини в котрий раз підтверджує - найперше в житті потрібно мати в серці Христа. Знатне походження, багатство, надзвичайна краса, глибокий розум, блискуча освіта - всім цим вона володіла з надлишком. Але обрала найголовніше – віру Христову і ніякі страшенні муки не зламали її, не послабили її молитву. Тому недаремно вона є однією з найшанованіших українським народом святих.

Молитва до святої великомучениці Катерини

О святая Катерино, діво і мученице, істинна Христова невісто! Молимо тебе через особливу благодать, якою нагородив тебе Жених твій, найсолодший Ісус. Ти посоромила спокуси мучителя мудрістю твоєю, п’ятдесят мудреців перемогла ти і, напоївши їх небесним вченням, до світла істинної віри наставила; так і нам виблагай цю Божу мудрість, щоб ми, всі спокуси пекельних мук подолавши і відкинувши світу і плоті гріхи, достойними явилися Божественної слави, і для розширення святої нашої православної віри сосудами достойними стали, і з тобою в небесній оселі Господа і Владику нашого Ісуса Христа, з Отцем і Святим Духом, величали і прославляли навіки-віків. Амінь.