"Ось джерело, облаштуй його, криницю зроби - і воно вдарить на повну силу.

Зроби витоку і купальню восьмигранну, щоб праворуч люди входили, а ліворуч виходили. Ми будемо прибувати сюди до купальні, як люди купатимуться."

Свята Трійця

25 січня - пам'ять святої мучениці Тетяни

Свята мучениця Тетяна

Прикладом непохитності у любові до Бога, твердості у вірі Христовій є для нас життя і подвиг святої мучениці Тетяни. Скільки довелось святій діві перетерпіти страждань і катувань, але вона не зреклась Спасителя.

Перші віки християнства – це період гонінь і страждань, коли за сповідування своєї віри християни платили не просто життєвим благополуччям, але і самим життям. І саме в цей період, в III столітті жила свята мучениця Тетяна. Вона походила зі знатної Римської родини, її батько був таємним християнином і виховував доньку у християнській вірі, на засадах християнської моралі, віддану Богу і Церкві.

 Досягнувши повноліття, дівчина вирішила не виходити заміж, а проводити життя в цнотливості і служінні Богові день і ніч молитвою та постом. За милосердя до людей та міцну віру Тетяна сподобилася бути дияконисою, тобто служителькою в одній з християнських общин. На цій посаді вона з ретельністю доглядала за хворими, відвідувала в’язниці, допомагала бідним.

В цей час в Римі розіслали наказ, щоб християн повсюди примушували поклонятися римським богам, погрожуючи, в разі невиконання наказу, жорстокими покараннями, і навіть смертю. Тоді в римській державі полилась кров християн. Схопили і дияконису Тетяну.

Коли її привели в храм аполона, щоб примусити принести жертву ідолу, Тетяна молилась - і несподівано стався землетрус, - ідол впав та розсипався, а частина храму завалилась і придавила багатьох язичників і жреців. Тоді язичники почали бити святу діву і виколювати їй очі. Ангели невидимо стояли біля Тетяни і наносили удари тим, хто мучив її. Дівчина мужньо терпіла страждання, молилася за своїх мучителів і просила Господа, щоб відкрив їм духовні очі.

І Господь почув молитву. Катам відкрилося, як чотири ангели оточили святу і відводили від неї удари, і почули голос з неба до святої мучениці. Всі вони впали до ніг святої Тетяни, просили простити їхній гріх проти неї і увірували у Христа. За сповідування християнства їх піддали тортурам і стратили.

Наступного дня Тетяну знову привели на муки. Вона постала перед мучителем цілком здоровою. Лице її було спокійним і радісним. Після вмовлянь принести жертву ідолам з дівчини зняли одяг і лезами почали різати її дівоче тіло. З ран замість крові потекло молоко. Свята дивилася на небо і молилася. Потім її хрестоподібно простягли на землі і довгий час били жезлами. І знову ангели Божі невидимо стояли біля святої і наносили рани мучителям. Надвечір Тетяну кинули у в'язницю, де вона молилася всю ніч, з ангелами співала хвалу Господу, і небесне сяйво освітило мученицю.

Вранці дівчину знову привели на суд. Всі були здивовані, побачивши мученицю здоровою і ще прекраснішою. Її стали вмовляти, щоб вона принесла жертву богині діані. Свята діва погодилася, і її привели в язичницький храм. Підійшовши, Тетяна перехрестилася, підвела очі до неба і почала молитися. Аж раптом пролунав оглушливий удар грому і блиснула блискавка: вогонь, який падав з неба, спалив храм з ідолом, жертви жреців і багатьох невіруючих, які від блискавки мертві впали на землю. Непохитну діву знову піддали страшним катуванням, а на ніч кинули в темницю, але ангели небесні знову зцілили її.

Наступного дня Тетяну привели в цирк і випустили голодного лева на потіху глядачам, щоб він розтерзав діву. Але лютий звір, на подив усім, навпаки лащився біля її ніг і покірно лизав їх. Лева хотіли загнати в клітку, щоб розлютити його, але він несподівано кинувся на одного з мучителів і загриз його.

Потім Тетяну підвісили і почали стругати її тіло, але ангели невидимо завдавали ударів мучителям. Тетяну кинули у вогонь, але він не завдавав їй болю: сила полум'я стихала, ніби шануючи рабу Христову.

Язичники думали, що Тетяна є чарівницею, тому відрізали їй волосся, щоб позбавити чарівної сили, і закрили мученицю в храмі зевса. Небесне сяйво розливалось в Храмі, і ангели Божі втішали мученицю. На третій день прийшли жреці з народом, щоб принести жертву богу зевсу. Відчинивши храм, вони побачили розбитого ідола, а мучениця Тетяна радісно прославляла ім'я Господнє.

Тоді Тетяну привели на суд, де її було усічено мечем. Сталось це у 226 році. Разом з Тетяною стратили і її батька, дізнавшись, що він християнин.

Пам'ять святої мучениці Тетяни православна церква відзначає 25 січня (12 січня за старим стилем).

Молитва до святої мучениці Тетяни

О свята мученице Тетяно, невісто найсолодшого Жениха твого Христа! Агнице Агнця Божественного! Голубко цнотливості, запашне тіло ти одягнула стражданнями як царськими ризами, до соборів Небесних приєднана, торжествуєш нині у славі вічній, від днів юності ти обіцяла Богові бути служителькою Церкви, цнотливість ти зберегла і полюбила Господа більше за всі блага! До тебе ми молимося і тебе просимо: вислухай наші сердечні благання і, не відкидаючи наших молінь, подаруй чистоту тіла і душі, надихни любов до божественних істин, введи нас на путь чеснот, виблагай нам у Бога ангельську охорону, вилікуй наші рани, огороди юність, подаруй старість безболісну і безбідну, відвідай нас, сущих у в’язниці гріха, скоро настанови нас на покаяння, розпали полум’я молитви, не залиш нас сиротами, щоб, славлячи твої страждання, ми возсилали хвалу Господу нині, і повсякчас, і навіки-віків. Амінь.