"Ось джерело, облаштуй його, криницю зроби - і воно вдарить на повну силу.

Зроби витоку і купальню восьмигранну, щоб праворуч люди входили, а ліворуч виходили. Ми будемо прибувати сюди до купальні, як люди купатимуться."

Свята Трійця

9 липня - Тихвинської ікони Божої Матері

Тихвинська ікона Божої Матері

9 липня Свята Православна церква вшановує Тихвинську ікону Пресвятої Богородиці. Це одна з найшанованіших ікон Божої Матері, написана ще при житті Пречистої Діви євангелистом Лукою. Святиня прославилася багатьма зціленнями та чудесами, а особливо до неї звертаються з молитвами в разі хвороби дітей.

У V столітті ікону було перенесено до Константинополя, де для неї збудували Влахернський храм. Тут вона перебувала майже дев’ять століть.

В 1383 році Тихвинська ікона раптово знила з Влахернського храму, і в тому ж році, згідно з літописами, з’явилася на Русі перед рибалками на Ладозькому озері, неподалік від Тихвину. Те, що це саме була візантійська святиня підтвердив Константинопольський патріарх.

В старовинних літописах згадується, що у 1383 році над водами озера в яскравому світлі з’явилася ікона Божої Матері з Немовлятком на руці, яка чудесним чином рухалась в повітрі. Декілька разів вона опускалась на землю, але після того, як в цьому місці починалося будівництво храму, ікона знов переміщалася, аж поки не зупинилася неподалік від Тихвина.

З радістю приступили до будівництва храму на цьому місці, яке остаточно обрала Богородиця для перебування Її ікони. Пізніше на цьому місці була збудована кам’яна церква, а в 1560 році, за наказом царя Івана Грозного, засновано Тихвинський Успенський чоловічий монастир.

Перед Тихвинською іконою відбувалося багато зцілень і чудес, багато разів рятувала вона монастир від навали шведів, що намагалися знищити його в 1613-1614 роках. Так, одного разу через наближення чисельного війська шведів до стін монастиря, ченці вирішили залишити його, взявши з собою чудотворну ікону, але не змогли зрушити її з місця. Це чудо зупинило слабкодухих, і вони залишилися охороняти святиню, покладаючись на заступництво Матінки Небесної. Захисників було мало, але їм вдалося відбити атаки скандинавів. А шведи, що наступали, бачили то чисельне військо, що йшло з Москви, то небесне воїнство – і, злякавшись, відступили.

Після перемоги над шведами в монастир прибули царські посли, які зняли список з чудотворної ікони, і з ним відправились на підписання миру з ворогом 17 лютого 1617 року. Так ікона стала головною запорукою миру.

1944 року майбутній архієпископ Чикагський та Мінеанаполіський Іоанн (Гарклавс), рятуючи Тихвинську чудотворну ікону, вивіз її до Європи, а потім – до США, де вона перебувала в Свято-Троїцькому соборі Чикаго. Перед смертю він заповідав своєму синові протоієрею Сергію Гарклавсу піклуватися про ікону та повернути її назад, коли в країні зміниться ставлення до церкви та буде відновлено Тихвинський чоловічий монастир.

23 червня 2004 року Тихвинська ікона Божої Матері урочисто повернулась до Тихвина у відбудований Успенський чоловічий монастир.

Молитва до Пресвятої Богородиці на честь Її Тихвинської ікони

О, Пресвята Діво, Мати Господа вишніх сил, Царице неба і землі, міста й країни нашої всесильна Заступнице. Прийми хвалебно-подячний спів цей від нас, недостойних рабів Твоїх, і вознеси молитви наші до Престолу Бога, Сина Твого, щоб Він помилував нас за неправди наші і надалі виявляв благість Свою до тих, що шанують всечесне ім’я Твоє і з вірою та любов’ю поклоняються чудотворному Твоєму образу. Бо ми недостойні від Нього помилування отримати, якщо Ти, о Владичице, не умилостивиш Його до нас. Бо Ти все від Нього можеш отримати. Тому до Тебе прибігаємо, як до невідмовної і скорої Заступниці нашої: почуй нас, що молимось до Тебе, покрий нас владичним покровом Твоїм і виблагай у Бога, Сина Твого, щоб пастирі наші ревно піклувалися про душі наші, владі — мудрість і силу, суддям — правду й непідкупність, наставникам — розум і смиренномудрість, подружжям — любов і згоду, дітям — послух, ображеним — терпіння, образникам — страх Божий; тим, що у скорботі перебувають — мужність і добродушність; тим, що мають радість — стриманість, а всім нам — дух розуму, благочестя, милосердя, смиренності, чистоти і правди. О, Владичице Пресвята, змилосердься над немічними людьми Твоїми: розпорошених збери, заблудлих на істинний шлях направ, старих підтримай, юних у цнотливості настав, дітей виховай, і з великого милосердя Свого заступайся за всіх нас, піднеси нас із безодні гріховної і просвіти наші очі сердечні, щоб бачити нам спасіння. Будь милостивою до нас тут і там, в краю земного перебування і на Страшному Суді Сина Твого. Тих, що відійшли від цього життя братів і отців наших сподоби життя вічного з ангелами і всіма святими. Бо Ти, Владичице, славою небесних і сподіванням земних, в Бозі єси Надією та Заступницею всіх, хто до Тебе з вірою приходить. До Тебе, отже, молимось, і Тобі, як всемогутній і Помічниці, самі себе і один одного і все життя наше віддамо нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.