"Ось джерело, облаштуй його, криницю зроби - і воно вдарить на повну силу.

Зроби витоку і купальню восьмигранну, щоб праворуч люди входили, а ліворуч виходили. Ми будемо прибувати сюди до купальні, як люди купатимуться."

Свята Трійця

Ікона Божої Матері "Додавання розуму"

Ікона Божої Матері "Додавання розуму"

До  ікони Пресвятої Богородиці "Додавання розуму" звертаються з молитвою ті, хто навчаються або навчають, батьки учнів та люди, які страждають на душевні хвороби.

З давніх-давен людина була впевнена, що премудрість як цілісність знань про Бога і світ, бачення минулого, теперішнього і майбутнього є дар Божий. Про це йдеться й у посланні апостола Павла: "І слово моє, і моя проповідь - не в словах переконливих людської мудрості, але в доказі духу та сили, щоб була віра ваша не в мудрості людській, а в силі Божій!.. "

Іконографія образу склалася в XVI столітті під впливом західних гравюр та ікон із складною символікою. Однак більша частина збережених ікон  "Додавання розуму" відноситься до XVIII - XIX століть. На них Пресвята Діва і Богонемовля зображуються з царськими вінцями на головах, при цьому Христос благословляє правою рукою, а в лівій руці Його - держава, символ царської влади.

Особливістю ікони є незвичайні шати. Божа Матір вбрана разом з Богонемовлям у довгий дзвоноподібний плащ - далматик (літургійне облачення) червоного кольору, який щедро розшитий золотими хрестами і прикрашений дорогоцінним камінням. У верхніх кутах ікони - лампади з язиками полум'я. Пречиста Діва зображена на тлі зоряного неба, що відкривається під аркою порталу. З обох боків підлітають до Пречистої з Дитятком ангели із запаленими свічками. Над головами Богородиці та Божественного Немовляти - три Серафими, біля їх ніг - Херувим з розпростертими крилами. Внизу видніється місто, символ Горнього Єрусалиму.

Подібна іконографія не має аналогів серед традиційних іконописних першоджерел, тобто цей образ не може бути списком з якоїсь давньої руської чи грецької ікони. Дослідники датують її виникнення XVI-XVII століттями.

На початку ХХ століття, дослідник Андрій Титов встановив, що прототипом ікони Божої Матері "Додавання розуму"  була статуя Богоматері з Лоретської храміни (Італія). Цей образ був зроблений цілком з кедрового дерева, покритого цілком діамантовими рив'єрами та нитками перлин.

Лоретська храміна – це дім Пресвятої Богородиці в Лазареті, де Вона народилася від святих Іокима та Анни, де архангел Гавриїл сповістив Їй про народження від Неї Сина Божого. Ще в апостольські часи в цьому домі був облаштований храм, а пізніше його прикрасила цариця Олена. Коли ж в 1291 році під ударами мусульман пала Акра  - останній оплот Західного християнства на Сході, Лоретська храміна була чудесним чином перенесена до Сербії, звідки, після того, як від неї відбулося багато чудес, її перенесли до Італії та поставили у володіннях матрони Лаурети. Місцеві жителі, звернувши увагу на маленький, без фундаменту будиночок, знайшли в ньому престіл (за переданням, освячений апостолом Іаковом) та статую Пресвятої Богородиці.

Відомо, що на рубежі XV-XVI століть Русь мала широкі зв'язки з Західною Європою, і незабаром про Лоретську святиню дізналися на Русі. Вважається, що перші зображення Лоретської Божої Матері з'явилися на Русі після відвідин Святого дому руськими паломниками. В травні 1524 року папа Климент VII вів листування з великим князем Василем ІІІ, пропонуючи дружбу. Князь відіслав до папи Римського послів для перемовин. Папа Климент рекомендував московським гостям відвідати Лорето та подивитися на тамтешній храм. Після цієї подорожі залишилося письмове свідоцтво під назвою: "Повесть о храме Святыя Богородицы, в нем же родися от Иоакима и Анны". Незабаром це свідоцтво про образ Богородиці з Лорето отримало втілення у фарбах.

І якщо на Заході Лоретська Богородиця вважається покровителькою льотчиків, то на Сході ікона має зовсім інший характер вшанування, про що й говорить її назва. Вона прославилася чудесами зцілення у випадках порушень розумових здібностей та душевних хвороб.

Цей образ сповнений особливого змісту для сучасної людини: бо у всі часи дуже важливо молитися про просвітлення світлом істини не тільки дітей, не тільки тих, хто вступає на шлях віри, але й всіх людей, що шукають істину в цьому складному світові. Для цього і дарований нам милістю Божою та любов'ю Пречистої Богородиці такий образ, перед яким всі віруючі звертаються до Пречистої Матері і Божественного Немовлятка Христа як Джерелу премудрості та розуму.

Православна церква вшановує ікону Пресвятої  Богородиці "Додавання розуму" 28 серпня

Молитва Пресвятій Владичиці нашій Богородиці на честь Її ікони  "Додавання розуму"

Пресвята Діво, Ти єси Невіста Бога Отця і Матір Божественного Сина Його, Ісуса Христа, Ти єси Цариця ангелів і спасіння людей, Ти посоромлюєш грішників і караєш боговідступників. Помилуй нас, що тяжко згрішили і не сповнили заповідей Божих, що порушили обітниці хрещення і обітниці монаші та й численні інші, які обіцялися виконати. Коли Дух Святий відійшов від царя Саула, тоді страх і розпач напали на нього, і темрява безнадії та відчай душевний мучили його. А тепер ось і ми всі через гріхи наші залишилися без благодаті Святого Духа. Наш розум затьмарився марними помислами, душі наші покрила тінь забуття про Бога, тому й утискають нині серце наше всякі печалі, скорботи, болісті, ненависть, зло, ворожість, помста, недоброзичливість та інші гріхи. Не маючи, отже, радості, ані потіхи, благаємо Тебе, Мати Бога нашого Ісуса Христа, щоб Ти вимолила нам у Сина Твого прощення всіх наших прогрішень, і щоб Він зіслав нам, як і апостолам Своїм, Духа Утішителя, щоб Ним потішені та просвічені ми заспівали Тобі подячну пісню: радуйся, Пресвята Богородице, що для спасіння нашого розум нам примножила.Амінь