"Ось джерело, облаштуй його, криницю зроби - і воно вдарить на повну силу.

Зроби витоку і купальню восьмигранну, щоб праворуч люди входили, а ліворуч виходили. Ми будемо прибувати сюди до купальні, як люди купатимуться."

Свята Трійця

Остробрамська ікона Пресвятої Богородиці

Остробрамська ікона Пресвятої Богородиці

Остробрамська ікона Пресвятої Богородиці лежить у великому шануванні  як в православному так і в католицькому світі. До Божої Матері ми звертаємось у різних печалях і бідах. І ніхто не відходить  невтішеним чи непочутим Небесною Заступницею.

Існують свідоцтва про випадки чудесної допомоги бездітним подружжям, про благополучні пологи, про успішний результат складних операцій після молитов перед Остробрамською іконою. Також Пречиста допомагає вiднайти безвiсти зниклих. Відомий випадок, коли після молитовного звертання до цієї ікони була повернена батькам дитина після 8-річного полону за кордоном. 

Знаходиться  чудотворна Остробрамська ікона Божої Матері в надбрамній каплиці, званій Гостра Брама (Гострі Ворота) у Вільнюсі. Вважається однією з головних християнських святинь Вільнюса та Литви. З іконою і твореними чудесами від неї  пов'язані численні перекази

За православним переданням, існує декілька версій походження святині.

Згідно з першою, Остробрамська ікона Пресвятої Богородиці іменувалася в давнину Корсунською Благовіщенською. Вона була привезена у Вільно з Корсуня (Херсонеса) в XIVст. великим князем литовським Ольгердом Гедиміновичем після одного з його кримських походів на татар. Князь подарував ікону своїй першій дружині Марії, а його друга дружина Іуліанія передала образ церкві Троїцькій обителі, заснованої нею над священними останками трьох перших віленських мучеників - Антонія, Іоанна та Євстафія, закатованих Ольгердом на початку його князювання.

У 1498 році, коли у Вільні для захисту від навали татар була здійснена закладка нових міських кам'яних стін, а в гострому кінці міста(де проживали переважна кількість жителів православного віросповідання) були споруджені ворота з башнею, чудотворний образ був поставлений в кіоті з південного боку башти, ликом до входу у місто.

В кінці XVI століття, після Брестської унії, Троїцька церква була віддана уніатам, а Остробрамська ікона перебувала в одній з парафіяльних православних церков. У 1609 році образ був захоплений уніатами і знову перенесений до каплиці над Гострою Брамою.

Близько 1624 року Свято-Троїцький монастир разом з усіма будівлями, передмістям, а також надбрамною каплицею, де зберігався образ Остробрамської Пресвятої Богородиці, дістався латинським монахам-кармелітам. Для своїх богослужінь вони побудували на території монастиря костел, присвячений св. Терезі. Після страшної пожежі у Вільні 1714 року,  Остробрамська  ікона на деякий час була перенесена  в костел св. Терези, а в 1744 р. знову поміщена у відновленій каплиці над Гострими Воротами. Відомо, що в XVIII-XIX століттях в цій каплиці регулярно відбувалися католицькі і православні богослужіння.

У першій половині XIX ст., після скасування церковної унії, Троїцька обитель була віддана Православній церкві, але чудотворна ікона залишилася в руках католицьких ченців. Після закриття 1832 року  Кармелітського монастиря, Терезинський костел був перейменований в Остробрамський і залишився у віданні білого римсько-католицького духовенства.

2 липня 1927 року  по декрету римського папи Пія XI,  митрополитом варшавським кардиналом Олександром Каковським відбулась урочиста коронація Остробрамської ікони Божої Матері  в присутності всього польського єпископату, Юзефа Пілсудського і президента Польщі Ігнація Мосціцького перед кафедральним собором.

Відповідно до другої версії походження образу, Остробрамська ікона була надіслана Ольгерду грецьким імператором Іоанном Палеологом, після прийняття великим князем християнства.

Третя версія свідчить, що ікона сама чудесним чином явилася на Гострих Воротах 14 квітня 1431 року.

В даний час,  Остробрамські  Ворота з каплицею, в якій зберігається чудотворний образ Божої Матері, є однією з найважливіших пам'яток Вільнюса, незмінним об'єктом релігійного паломництва. Богослужіння перед Остробрамською іконою Пресвятої Богородиці  відбувається за римсько-католицьким обрядом, але з особистою молитвою і поклонінням до цієї ікони як  і раніше притікають і православні.

У 2002 роцi в Києвi був заснований єдиний в Україні храм на честь Вiленсько-Остробрамської iкони Божої Матерi. У 2003 роцi була намальована точна копiя цього чудотворного образу.

Остробрамську ікону Божої Матері  розмiщують над входом в оселю, щоб в молитвi до Пречистої Богородицi вiдвернути усяке зло.

Святкування на честь Остробрамської ікони Пресвятої Богородиці відбувається 8 січня і 27 квітня в день пам'яті трьох литовських мучеників.