"Ось джерело, облаштуй його, криницю зроби - і воно вдарить на повну силу.

Зроби витоку і купальню восьмигранну, щоб праворуч люди входили, а ліворуч виходили. Ми будемо прибувати сюди до купальні, як люди купатимуться."

Свята Трійця

10 серпня - Смоленської ікони Божої Матері "Одигітрія" ("Провідниця")

Смоленська ікона Божої Матері, названа "Одигітрія"

Свята ікона Божої Матері Одигітрія – одна з головних святинь Православної Церкви. Віруючі отримували і отримують від неї благодатну допомогу. Пречиста Діва через Свій святий образ заступає і підкріплює нас, направляючи до спасіння.

Смоленська ікона Богородиці, іменована "Одигітрія", що означає "Провідниця", за церковним переданням, була написана святим євангелистом Лукою під час земного життя Пресвятої Богородиці. Божа Матір, побачивши цей образ, промовила: "Віднині ублажатимуть Мене всі роди. Благодать Народженого від Мене й Моя з цією іконою нехай буде".

Ця ікона спершу перебувала в одному із храмів м. Антіохії на Близькому Сході, поміщена там для її побожного шанування першими християнами. З Антіохії святиня була перенесена до Єрусалиму, а звідти імператриця Євдокія, жінка імператора Аркадія, передала її до Константинополя Пульхерії, сестрі імператора, яка поставила святу ікону у Влахернському храмі.

Тут ікона Божої Матері прославилася багатьма чудесами. У каноні до Пресвятої Богородиці лише загальними фразами згадано про чудотворну діяльність Божої Матері в Її святій іконі, званій Одигітрія.

Візантійський імператор Костянтин IХ Мономах (1042 – 1054 рр.), видаючи у 1046 році свою дочку Анну за князя Всеволода Ярославовича, сина Ярослава Мудрого, благословив її в дорогу цією іконою. Після смерті князя Всеволода ікона перейшла до його сина Володимира Мономаха, який переніс її на початку ХII ст. в Смоленську соборну церкву на честь Успіння Пресвятої Богородиці. З того часу ікона отримала назву Одигітрія Смоленська.

Церковне передання приписує іконі допомогу в спасінні міста в 1238 р. від татарського нашестя. За голосом від ікони, самовідданий православний воїн Меркурій, вночі проник в намет Батия і перебив велику кількість ворогів, у тому числі і їх сильного воїна. Прийнявши в битві мученицьку смерть, він був причислений Церквою до лику святих.

В ХIV ст. Смоленськ знаходився у володінні Литовських князів. Дочка князя Вітовта Софія була видана заміж за великого князя Московського Василія Дмитрієвича (1398 – 1425 рр.). У 1398 р. вона привезла з собою до Москви Смоленську ікону Божої Матері. Святий образ встановили в Благовіщенському соборі Кремля, праворуч від царських врат.

1456 року, на прохання жителів Смоленська, ікону урочисто, з хресним ходом, повернуто до Смоленська, а в Москві залишилися дві її копії. Одна була поставлена в Благовіщенському соборі, а інша у 1524 році в Новодівичому монастирі, заснованому в пам'ять повернення Смоленську Росії.

У 1602 році з чудотворної ікони був написаний точний список, який помістили у вежі Смоленського укріплення, над Дніпровськими комірами, під спеціально влаштованим шатром. Пізніше, в 1727 році, там була влаштована дерев'яна церква, а в 1802 – кам'яна.

Новий список сприйняв благодатну силу стародавнього образу, і, коли російські війська 5 серпня 1812 року залишали Смоленськ, ікону узяли з собою для охорони від ворога. Напередодні Бородинської битви цей образ носили по табору, щоб укріпити і підбадьорити воїнів до великого подвигу. Після перемоги над ворогом ікона Одигітрії була повернена до Смоленська.

Святкування на честь цього чудотворного образу було встановлене 28 липня за старим стилем (10 серпня – за новим) в 1525 році в пам'ять повернення Смоленська Росії.

Божа Матір через свою ікону була заступницею покривджених, охороною проти злоби ворогів, і земних, і пекельних, рятувала всіх, хто тільки у молитві підносив руки до Неї і просив милості для свого спасіння.

Молитва до Пресвятої Богородиці на честь Її ікони "Смоленська" або "Одигітрія"

О, Предивна і Найвеличніша за все творіння Царице Богородице, Небесного Царя Христа Бога нашого Мати, Пресвята Одигітріє Маріє! Почуй нас, грішних та недостойних, що нині перед Твоїм Пречистим Образом припадаємо і зі сльозами та риданням до Тебе молимось і з сокрушенням серця промовляємо: відведи нас, Блага і Одигітріє, від провалля пристрастей, визволи нас від усякої скорботи і смутку, охорони від усякої напасті та злих наклепів і від неправедного ворожого підступу. Бо можеш, Благодатна Мати наша, не лише від усякого зла людей Твоїх охоронити, але й всяким благодіянням збагатити і спасти. Бо іншої заступниці в бідах та ворожих нападах і щирої Молитвениці за нас грішних до Сина твого, Христа Бога нашого, крім Тебе, не маємо. Його ж ублагай, Владичице, спасти нас і Царства Небесного сподобити. Щоб ми, спасенні Тобою, Тебе, як Помічницю в нашому спасінні, в майбутньому віці славили і величали Всесвяте і Величне ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа, в Тройці славимого та поклоняємого Бога, на віки віків. Амінь.