"Ось джерело, облаштуй його, криницю зроби - і воно вдарить на повну силу.

Зроби витоку і купальню восьмигранну, щоб праворуч люди входили, а ліворуч виходили. Ми будемо прибувати сюди до купальні, як люди купатимуться."

Свята Трійця

19 березня - Ікони Пресвятої Богородиці “Благодатне Небо”

Ікона Пресвятої Богородиці “Благодатне Небо”

Ікона Божої Матері “Благодатне Небо” відноситься до групи ікон Акафістів, основним сенсом яких є прославляння Богородиці як Цариці Небесної.

Святиня знаходиться в іконостасі Московського Архангельського собору Кремля. Відомо, що цей образ перебував раніше в Смоленську і перевезений до Москви дочкою литовського князя Вітовта Софією, коли вона стала дружиною Московського князя Василя Дмитровича (1389 - 1425).

У вівтарній частині Володимирського кафедрального патріаршого собору також знаходиться зображення Пресвятої Богородиці “Благодатне Небо”.

На іконі Божа Матір зображена в повний зріст, на лівій руці Її – Богонемовля. Деякі цей образ Богоматері називають “Як нам Тебе називати”.

Читати далі...

13 квітня - ікони Божої Матері "Живоносне Джерело" (перехідне святкування у Світлу п'ятницю)

Ікона Божої Матері "Живоносне Джерело"

У п'ятницю Світлого тижня Православна Церква вшановує пам'ять ікони Пресвятої Богородиці “Живоносне Джерело” (перехідне святкування у Світлу п'ятницю). В цей день, після Літургії, перед іконою проводять церковний чин освячення води, якою віряни окроплюють свої городи й сади та закликають допомогу Господа і Богородиці на дарування урожаю.

Образ Божої Матері “Живоносне Джерело” відносять до чудотворних ікон, історичне коріння яких сягає вікових глибин. Традиція шанування ікони бере початок від середини V століття. Відзначення свята цього святого образу Пресвятої Богородиці було встановлене у пам’ять оновлення храму в Константинополі, званого “Живоносним Джерелом“, та вчинених тут див. Храм було збудовано візантійським імператором Левом І при криниці, від вод якої силою Пресвятої Богородиці відбувалися зцілення. Першим дивом, яке зумовило створення храму, було наступне.

В час, коли Лев ще був воєводою та проходив спекотного дня серед кипарисів у Булуклійському гаю, то зустрів сліпця, що заблукав і не міг знайти дороги вже декілька днів. Незрячий був дуже знесилений і мучився спрагою. Воєвода перейнявся співчуттям до страждань чоловіка і вирушив на пошуки хоч якогось джерела, щоб напоїти немічного, але води ніде не знайшов.

Читати далі...

25 липня Православна Церква вшановує ікону Божої Матері “Троєручиця”

Ікона Пресвятої Богородиці “Троєручиця”

Історія чудотворної ікони Пресвятої Богородиці “Троєручиця” пов’язана з долею великого церковного піснетворця і автора догматичних трактатів - преподобного Іоана Дамаскіна (пам’ять 4/17 грудня).

У часи іконоборчих гонінь VIII століття преподобний Іоан твердо стояв на захисті шанування святих ікон, гаряче викривав єретиків. До його праць належить три трактати, в яких, на підставі Святого Письма і святоотецьких переказів, він доводить правильність іконошанування.

Візантійський імператор-єретик Лев III Ісавр вирішив перешкодити Іоану писати праці на захист ікон. Але Іоан не був підданим його імперії, а жив у Дамаску, будучи міністром при дворі халіфа. Тоді імператор Ісавр підступно обмовив преподобного Іоана Дамаскіна перед дамаським халіфом в державній зраді наступним чином.

Читати далі...

9 липня - Тихвинської ікони Божої Матері

Тихвинська ікона Божої Матері

9 липня Свята Православна церква вшановує Тихвинську ікону Пресвятої Богородиці. Це одна з найшанованіших ікон Божої Матері, написана ще при житті Пречистої Діви євангелистом Лукою. Святиня прославилася багатьма зціленнями та чудесами, а особливо до неї звертаються з молитвами в разі хвороби дітей.

У V столітті ікону було перенесено до Константинополя, де для неї збудували Влахернський храм. Тут вона перебувала майже дев’ять століть.

В 1383 році Тихвинська ікона раптово знила з Влахернського храму, і в тому ж році, згідно з літописами, з’явилася на Русі перед рибалками на Ладозькому озері, неподалік від Тихвину. Те, що це саме була візантійська святиня підтвердив Константинопольський патріарх.

Читати далі...

Ікона Божої Матері "Додавання розуму"

Ікона Божої Матері "Додавання розуму"

До  ікони Пресвятої Богородиці "Додавання розуму" звертаються з молитвою ті, хто навчаються або навчають, батьки учнів та люди, які страждають на душевні хвороби.

З давніх-давен людина була впевнена, що премудрість як цілісність знань про Бога і світ, бачення минулого, теперішнього і майбутнього є дар Божий. Про це йдеться й у посланні апостола Павла: "І слово моє, і моя проповідь - не в словах переконливих людської мудрості, але в доказі духу та сили, щоб була віра ваша не в мудрості людській, а в силі Божій!.. "

Читати далі...

7 лютого - ікони Божої Матері "Вгамуй мої печалі"

Ікона Божої Матері "Вгамуй мої печалі"

Про святий образ  Пресвятої Богородиці "Вгамуй мої печалі" відомо не так багато відомостей. У 1640 році козаками ікону було перенесено до Москви, але звідки - досі невідомо. Святиню помістили в храмі святителя Миколая Чудотворця на Пупишах у Москві. Унаслідок неодноразових перебудов храму, ікона опинилася на дзвіниці.

На іконі Богоматір зображена, тримаючи правою рукою Немовля Христа, у Якого в руках розгорнений сувій із словами: "Судіть судом праведним, милість і ласку творіть кожен своєму ближньому. Вдову та сіромаху не ображайте і не тримайте в серці злоби до свого брата".

Від лику Діви Марії, яка схилила голову набік, приклавши до неї руку, ніби віє чимось рідним. Так схиляє голову любляча мати, коли слухає свою дитину. Так Цариця Небесна прислухається до молитви віруючих, які звертаються до Неї у своїй скорботі.

Читати далі...